Czułym okiem przyglądam się światu. Bardzo osobiście bądź z dystansem opowiadam o twórczym wyrażaniu siebie, o spotkaniach oraz inspiracjach arteterapeutycznych i fotograficznych.

WYJŚĆ Z KLATKI – WARSZTATY

Program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, to przede wszystkim działania w przestrzeni Internetowej. W moim przypadku, projekt WYJŚĆ Z KLATKI opieram głównie na rzeczywistych spotkaniach. Nie chcę rezygnować z kontaktu z żywym człowiekiem. Postanowiłam znaleźć bezpieczny kompromis. Poza tym rozmowa ma dla mnie ogromne znaczenie, jest wartością sama w sobie. Uwielbiam ten moment zatracenia się w opowieściach, poszukiwaniach odpowiedzi, różnych koncepcji na życie i tego wewnętrznego olśnienia, gdy nagle zaczynam coś lepiej rozumieć lub słyszę o czymś totalnie nowym.

Na razie walczę ze strachem przed technologiami i oswajam się z filmowaniem i rejestrowaniem rozmów. Szczerze przyznaję, że jest w tym jakaś nieuchwytna trudność i opór. Czuję się swobodnie, gdy rozmawiamy w kuchni, kiedy się szykujemy i omawiamy koncepcję, gdy opowiadam o projekcie. Natomiast moment nagrywania nieco mnie usztywnia i plącze język 😉 Czasem odnoszę wrażenie, że bardziej się stresuję niż moi rozmówcy. Szczęśliwie projekt jest rozłożony w czasie, a ja ze spotkania na spotkanie jestem coraz bardziej otwarta. Blokady się kurczą. Pomaga mi w tym intensywność przedsięwzięcia i motyw przewodni – WYJŚĆ Z KLATKI. Zatem sprawdzam różne rozwiązania. Bywa, że szalone, jak mój list-oferta do marki Mercedes, co bym mogła się przemieszczać samochodem i realizować projekt z różnych części Polski. Jeszcze nie odpisali, więc uszczupliłam nieco rozmach i skupiam się na tym, co mogę.

fot. Marta Kozłowska, Odważny Festiwal Kreatywności w Krakowie
fot. Marta Kozłowska, Odważny Festiwal Kreatywności w Krakowie
Warsztat „Obraz kobiety” w Pradze, Czechy
Warsztat „Obraz kobiety” w Pradze, Czechy

Poza spotkaniami z artystami, twórcami, osobami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, z których relacje, a w zasadzie całe rozmowy znajdziecie na blogu, kanale Youtube WYJŚĆ Z KLATKI, czy na facebooku Czule Oko – fotografia portretowa i arteterapia (Powiadomienia o nich możecie dostawać na swoją skrzynkę mailową po zapisaniu się na newsletter Fundacji Pole Rozwoju: link ) szykuję również warsztaty, rzeczywiste spotkanie z Wami 🙂 Jest to ten kawałek, który daje mi ogrom satysfakcji. Kiedy je wymyślam, zapominam, że wokół są przygotowania i cała organizacyjna kwestia. Ja po prostu chcę je robić i robię! Gdy odchodzi logistyczny stres, to zaczynam się cieszyć i jestem ciekawa spotkania, bo każde jest inne.

Najbliższe już 25 lipca na Mazurach! Widzimy się w Rowerowym Przystanku, a potem ruszamy w rowerowy plener 🙂 Warsztat będzie nieco inny niż te, które prowadziłam do tej pory. Naszą salą warsztatową będzie stół pod drzewami, tam też będziemy się bawić fotografią, trochę jej uczyć, opowiadać o niej, co pomaga nam dostrzec, co mówi o nas, o świecie, w którym żyjemy, o naszych bliskich. No, a potem – wolność na rowerach i kontynuacja fotograficznych eksperymentów 🙂 Tak, to jest to nowe doświadczenie! Również moje osobiste wyjście poza sprawdzone sposoby 😉 Miejsc na warsztat jest tylko 6. Opłaty, to wynajem rowerów i poczęstunek. Co w ramach warsztatu? Wiedza o tym, jak można korzystać z funkcji aparatu, trochę praktyki, refleksje, rozmowy, wydrukowany przewodnik, który tego dnia będzie miał internetową premierę 😉 No i przepiękne, mazurskie widoki!

ROWEROWY PRZYSTANEK & OD STÓP O GŁOWY, MAZURY

Warsztat PODSTAWY FOTOGRAFII Z ELEMENTAMI ARTETERAPII „WYJŚĆ Z KLATKI”

Warsztat ma charakter inspirująco – pobudzającego wstępu do przygody, jaką może stać się fotografia czy arteterapia, które można rozumieć na wiele sposobów. Prócz technicznych podstaw fotografii pokazane zostaną jej możliwości jako formy pomocy w odreagowaniu stresu, lepszego samopoznania, dystansu do rzeczywistości, większej akceptacji siebie, wzmocnienia potencjału oraz wyrażania siebie.

Ideą warsztatu jest wolność i radość tworzenia. Bez oceniania, liczy się działanie. Błędy popełniamy po to, by się na nich uczyć, a nawet czasem (przy okazji;)) odkryć coś nowego. Wracamy do dziecięcej ciekawości, zabawy czy eksperymentowania, budzimy naszą artystyczną kreatywność, siłę sprawstwa i radzenia sobie z problemami w niestandardowy sposób.

Warsztaty są dedykowane dla osób, które amatorsko fotografują i chcą poznać podstawy wiedzy o fotografii, a ponadto są ciekawe rozwoju przez sztukę, w szczególności poprzez fotografię.

Spotkanie będzie podzielone na następujące etapy:

1. Wprowadzenie do projektu WYJŚĆ Z KLATKI, czyli o terapeutycznych zaletach fotografii.

2. Część teoretyczna, czyli rozszyfrowanie funkcji manualnych aparatu i premiera E-book „Wyjść z klatki”, kreatywnego przewodnika po technicznych aspektach obsługi aparatu fotograficznego, który na warsztacie specjalnie dla Was będzie w namacalnej formie 😉

3. Przerwa obiadowa około 15.00,

4. Część praktyczna, czyli rowerowe wyjście w plener 😉

5. Podsumowanie.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Zgoda na filmowanie (momenty, które nie będą zakłócały poczucia bezpieczeństwa oraz za zgodą uczestnika/uczestniczki) oraz robienie zdjęć podczas warsztatu w celu dokumentacji wydarzenia. Na podstawie materiałów zebranych podczas warsztatów realizowanych w ramach stypendialnego programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci (na Mazurach i w Warszawie) powstanie krótkometrażowy film instruktażowy o tym, jak należy rozmawiać o spontanicznym tworzeniu, dziele artystycznym w kontekście odreagowania rzeczywistości, lepszego poznania siebie, kreatywnego rozwiązywania problemów, wsparcia w procesie powrotu do równowagi czy poprawy samopoczucia.

Ze względu na zaistniałą sytuację ilość miejsc na warsztacie jest bardzo ograniczona – do 6 osób.

KOSZT WARSZTATU:

Poczęstunek: 40 zł (kawa ,herbaty różne,woda, ciasto, owoce, obiad,miód, bułki własnego wypieku,sery,twaróg)
Wynajem roweru: 24 zł

REZERWACJA MIEJSCA:

Wpłata całej kwoty za warsztat, czyli 64 zł na nr konta:

Jerzy Wojciech Prokopowicz
Rowerowy Przystanek
nr: 70 1240 5787 1111 0010 9538 7144.
W tytule wpis: wynajem rowerów.

PROWADZĄCA

Kasia Czajkowska

Informacje znajdziecie na stronie: link

PARTNERZY WARSZTATU:

ROWEROWY PRZYSTANEK / Kleszczewo

OD STÓP DO GŁOWY

O PROJEKCIE WYJŚĆ Z KLATKI:

link

DATA: 25 lipca (sobota)

GODZINA: 11.00 – 19.00

MIEJSCE: Rowerowy Przystanek / Kleszczewo 7 H, gmina Miłki na Mazurach

ZAPISY: czajkowskakm@gmail.com ( w temacie maila proszę wpisać: warsztat MAZYRY)

KONTAKT: Kasia Czajkowska 691 813 592, Jerzy Wojciech Prokopowicz 500 136 299

Obraz z warsztatu „Obraz kobiety” na Podlasiu, w Orendzie

Kolejne warsztaty poprowadzę już w Warszawie, 8 sierpnia. Zapisy już ruszyły. Będzie równie kameralnie, choć tym razem w przestrzeni, z farbami i instrumentami, obrazami i fotografiami na ścianach, bo spotkamy się w Galerii Metamorfozy, w siedzibie Fundacji Metamorfozy. Oczywiście, nie wytrzymam i już teraz się z Wami podzielę – wystawa, która będzie Wam towarzyszyć pojawi się tam w ramach projektu WYJŚĆ Z KLATKI. Taki nieoczekiwany dar, jedno z tych szaleństw, które się pojawiło wokół ruchu WYJŚĆ Z KLATKI. Wdzięczność 🙂 Szczegóły zdradzę niebawem. Dodam tylko, że będzie z tego filmik i zdjęcia, którymi oczywiści się podzielę.

Warsztat arteterapeutyczny „WYJŚĆ Z KLATKI”

Warsztat WYJŚĆ Z KLATKI jest zaproszeniem do kreatywnego życia, w którym twórczość będzie istotnym elementem wspierającym naszą codzienność.

Podczas spotkania będzie można realnie doświadczyć, jak to jest – intuicyjnie, bez presji oceniania – malować, a może nawet odkryć inną artystyczną formę wyrażania siebie? Sprawdzić, kiedy budzi się w nas radosne dziecko i twórczy, uwolniony dorosły?

Chcę zaprosić Was do przyjrzenia się sobie z dystansu dzięki możliwościom jakie daje artystyczna ekspresja czy dostrzeżenie siebie w opowieściach innych. Tematem przewodnim będzie metafora: „Wyjść z klatki”, którą możemy rozumieć na wiele sposobów. Ile osób, tyle historii i interpretacji.

Warsztat jest skierowany do osób poszukujących równowagi, odreagowania codzienności, chcących lepiej poznać siebie, przyjrzeć jak funkcjonują w relacji ze sobą, innymi i światem, pragnących wzmocnić jakość swojego życia poprzez kontakt ze sztuką i tworzeniem.

PROWADZĄCA

Kasia Czajkowska

informacje znajdziecie na stronie: link

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Zgoda na filmowanie (momenty, które nie będą zakłócały poczucia bezpieczeństwa oraz za zgodą uczestnika/uczestniczki) oraz robienie zdjęć podczas warsztatu w celu dokumentacji wydarzenia. Na podstawie materiałów zebranych podczas warsztatów realizowanych w ramach stypendialnego programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci (na Mazurach i w Warszawie) powstanie krótkometrażowy film instruktażowy o tym, jak należy rozmawiać o spontanicznym tworzeniu, dziele artystycznym w kontekście odreagowania rzeczywistości, lepszego poznania siebie, kreatywnego rozwiązywania problemów, wsparcia w procesie powrotu do równowagi czy poprawy samopoczucia.

WARSZTAT JEST BEZPŁATNY

Ze względu na zaistniałą sytuację ilość miejsc na warsztacie jest bardzo ograniczona – do 6 osób.

PARTNER WARSZTATU: FUNDACJA METAMORFOZY

O PROJEKCIE WYJŚĆ Z KLATKI:

link

DATA: 8 sierpnia (sobota)

GODZINA: 10.00 – 13.00

MIEJSCE: FUNDACJA METAMORFOZY / Marszałkowska 81, lokal 20,
00-683 Warszawa

ZAPISY: czajkowskakm@gmail.com ( w temacie maila proszę wpisać: warsztat METAMORFOZY )

KONTAKT: Kasia Czajkowska 691 813 592

Serdecznie Was zapraszam do uczestnictwa w całym projekcie WYJŚĆ Z KLATKI i sprawdzania, co się wokół niego dzieje 🙂

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci