Czułym okiem przyglądam się światu. Bardzo osobiście bądź z dystansem opowiadam o twórczym wyrażaniu siebie, o spotkaniach oraz inspiracjach arteterapeutycznych i fotograficznych.

WYJŚĆ Z KLATKI – PRZESTRZEŃ TWÓRCZYCH INSPIRACJI

Po czasie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią zaczynamy wracać do nowej normalności. Nasza dotychczasowa równowaga, nawyki, sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, przeżyciami, zachowanie dobrego samopoczucia w wielu przypadkach zostały zachwiane. Kryzys dotknął każdego, ale w zależności od indywidualnych uwarunkowań jego wpływ na nas jest już bardziej zróżnicowany. Jedni poradzili sobie i elastycznie, wykorzystując swoje zasoby, przeorganizowali swoje dotychczasowe życie, inni natomiast czują się zagubieni, a nawet sparaliżowani lękiem. Ile osób tyle historii. Co można zrobić?

Odpowiedzią może być sztuka, która jest również przestrzenią przeżywania emocji oraz ich porządkowania. Daje możliwość zrozumienia swoich reakcji, siebie, zintegrowania do nowej rzeczywistości. Posiada wartości terapeutyczne i wzmacniające samopoczucie.

Logo projektu WYJŚĆ Z KLATKI

Projekt WYJŚĆ Z KLATKI, który jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, wpisuje się w powyższą propozycję i zaprasza do twórczego spędzania wolnego czasu. Zachęca do korzystania z terapeutycznych wartości sztuki – elementów arteterapii, terapii przez fotografowanie – wizualnego opowiadania historii, autokreacji, odreagowania rzeczywistości, emocjonalnego oczyszczania. Przedsięwzięcie WYJŚĆ Z KLATKI jest pomyślane jako przestrzeń inspiracji, która łączy pokolenia, artystów i odbiorców sztuki, a ponadto daje możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów, współpracy.

WYJŚĆ Z KLATKI to inspiracje w formie filmików, podcasty (rozmowy z artystami, twórcami pasjonatami, osobami zajmującymi się zdrowiem psychicznym), które znajdziecie na kanale YOUTUBE „WYJŚĆ Z KLATKI” (startuje 16lipca); wpisy na blogu CZUŁYM OKIEM wokół projektu, zilustrowane zdjęciami ze spotkań, a nawet warsztaty: PODSTAWY FOTOGRAFII Z ELEMENTAMI ARTETERAPII (już 25 lipca na Mazurach) oraz WYJŚĆ Z KLATKI – WARSZTAT ARTETERAPII (8 sierpnia w Warszawie) na podstawie których powstanie krótkometrażowy film instruktażowy o tym, jak należy rozmawiać o spontanicznym tworzeniu, dziele artystycznym w kontekście odreagowania rzeczywistości, lepszego poznania siebie, kreatywnego rozwiązywania problemów, wsparcia w procesie powrotu do równowagi czy poprawy samopoczucia. Ponadto zostanie wydany w formie e-book WYJŚĆ Z KLATKI, przewodnik po technicznych aspektach obsługi aparatu fotograficznego (premiera 25 lipca).

Na zdjęciu Kasia Czajkowska / Czułe Oko, fot. Elżbieta Polińska

Jednej osobie trudno byłoby zrealizować przedsięwzięcie, które rośnie i się rozprzestrzenia, dlatego jestem ogromnie wdzięczna, że w pomysł uwierzyło tak wiele organizacji, osób, firm, które zgodziły zostać PARTNERAMI PRZEDSIĘWZIĘCIA i realnie mnie wspierają. Jestem przekonana, że to jeszcze nie koniec i lista się jeszcze nieco wydłuży, by projekt ma potencjał, który warto wzmocnić 🙂

Fundacja Metamorfozy, gdzie 8 sierpnia odbędzie się bezpłatny warsztat arteterapii WYJŚĆ Z KLATKI, o czym Was poinformuję szczegółowo na funpage’u Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia.

Fundacja Pole Rozwoju, która będzie w newsletterze informować, co nowego i gdzie warto zajrzeć, a ponadto Agata Brzóska dzielnie wspiera pracę nad pewną niespodzianką, którą będzie można ściągnąć na własny komputer:)

Iwona Centka, psychoterapeutka i doradca zawodowy, która będzie czuwać nad terapeutycznymi aspektami projektu,

Belly Session Studio oraz She Session Studio, które będą miały udział w niespodziance związaną z fotografią, którą szykuję.

Sol fotografia, czyli Katarzyna Chlebowska, która zadba o pobudzenie waszej wyobraźni i połączy kreatywność z użytecznością w E-book „Wyjść z klatki” o podstawach fotografii 🙂

Rowerowy Przystanek, gdzie 25 lipca odbędzie się warsztat PODSTAWY FOTOGRAFII Z ELEMENTAMI ARTETERAPII – WYJŚĆ Z KLATKI.

Waka Waka Fotografia, czyli Anna Trafisz, która porozmawia ze mną o terapeutycznej wartości fotografii oraz arteterapii.

Natalia Sułkowska, która realizuje animację będącą stałą częścią wprowadzenia do materiałów umieszczanych na kanale YOUTUBE WYJŚĆ Z KLATKI.

Alicja Plachówna, która wspiera mój progres w filmowaniu.

Część partnerów przedsięwzięcia poprosiła mnie o dyskrecję, ale chcę byście wiedzieli, że jest ich więcej 🙂 No i to moje ogromne szczęście, że mam wokół siebie tylu cudnych ludzi 🙂

Marzę o tym, by działania wokół projektu WYJŚĆ Z KLATKI przyczyniły się do spontanicznej twórczości i kreatywnego rozwiązywania problemów wielu osób w codziennym życiu. Chciałabym byśmy przestali traktować sztukę jako coś totalnie niezrozumiałego, czytelnego tylko dla wtajemniczonych. Ona jest dla nas 🙂 Myślę, że łatwiej nam ją będzie docenić właśnie dzięki doświadczeniu twórczości w swojej rzeczywistości. Chcę Wam pokazać, że sztuka i działania twórcze mogą stać się sposobem na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, dając uwolnienie, pomagając odzyskać poczucie sprawstwa, oczyszczając z nagromadzonych emocji dzięki artystycznej ekspresji, wspierają kreatywne rozwiązania, wyjście ze stagnacji czasem ograniczeń, a może coś jeszcze ważnego? Tego, mam nadzieję, dowiem się podczas rozmów i twórczego działania. Będę sprawdzać na sobie, co mnie uwalnia i pcha do przodu 😉 Podzielę się z Wami wrażeniami 🙂

Z całego serca polecam i zapraszam do udziału w projekcie WYJŚĆ Z KLATKI 🙂

Kasia Czajkowska 🙂

Jeśli chcecie być informowani na bieżąco, co i gdzie będzie się pojawiało, to zachęcam Was do zapisania się na newsletter Fundacji Pole Rozwoju: strona www lub za pomocą linku.

Za to bardzo ogólny HARMONOGRAM wygląda tak:

Kanał YOUTUBE WYJŚC Z KLATKI startuje 16 lipca 🙂 W czwartki będą się tam pojawiać twórcze inspiracje w formie filmików, a w piątki rozmowy (podcasty lub podcasty ekstra, czyli z obrazem;)), choć nie we wszystkie czwartki i piątki.

Blog CZUŁYM OKIEM aktualnie przekształcił się w przestrzeń projektu WYJŚĆ Z KLATKI;) Tutaj, co sobotę będą się pojawiały wpisy o tematyce związanej z terapeutycznymi zaletami działań twórczych, choć pewnie nie tylko. Będę Wam przedstawiać artystów, pasjonatów oraz osoby zajmujące zdrowiem psychicznym.

E-book WYJŚĆ Z KLATKI z podstaw fotografii ukaże się w internetowej przestrzeni 25 lipca 🙂

Warsztat PODSTAWY FOTOGRAFII Z ELEMENTAMI ARTETERAPII – WYJŚĆ Z KLATKI odbędzie się 25 lipca w Kleszczewie na Mazurach. Szczegóły znajdziecie w wydarzeniach na Facebooku Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia (zapisy: czajkowskakm@gmail.com)

Warsztat arteterapii WYJŚĆ Z KLATKI odbędzie się 8 sierpnia w siedzibie Fundacji Metamorfozy w Warszawie. Szczegóły znajdziecie w wydarzeniach na Facebooku Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia (zapisy: czajkowskakm@gmail.com)

Film krótkometrażowy WYJŚĆ Z KLATKI ukaże się 27 września na kanale YOUTUBE WYJŚĆ Z KLATKI 🙂

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego– Kultura w sieci.