Czułym okiem przyglądam się światu. Bardzo osobiście bądź z dystansem opowiadam o twórczym wyrażaniu siebie, o spotkaniach oraz inspiracjach arteterapeutycznych i fotograficznych.

WIDOCZNA OBECNOŚĆ

Jakiś czas temu rozmawiałam z kobietami o celowym znikaniu, chowaniu się w niewidzialnych ubraniach, oddawaniu decyzji w swojej sprawie innym – najlepiej mężczyznom. Nie było w tych stwierdzeniach buntu, raczej naturalność. Tak funkcjonuje świat, tak byłyśmy kształtowane, takie przyjęłyśmy przekonania.

Czasem stajemy wobec nich w opozycji, a nawet oznajmiamy, że mamy inaczej – własne zdanie. Jednak w wielu sytuacjach podświadomość nas trzyma przy tym, co utrwalone i robimy jak zwykle – bardzo często oddając odpowiedzialność za swoje życie innym. Droga do wewnętrznej wolności wymaga pracy nad sobą i czasu, a przede wszystkim odwagi stawania za sobą. Zgody na własne Życie.

Decydując się na nakręcenie materiału o wystawie OGRÓD PRZEMIAN i projekcie MOJE OGRODY – WEWNĘTRZNE METAMORFOZY realizowanych w Fundacji Metamorfozy chciałam przejść próg znikania za działaniem, rozmycia i stwierdzenia, że się udało – jakby rzeczy robiły się same, by wyjść z ukrycia i się przedstawić. Postanowiłam docenić pracę moją i wielu kobiet, które zaprosiłam do projektu. Przedsięwzięcie stworzyłam i realizowałam z Joanną Ćwik, przy ogromnym wsparciu i zaufaniu Grażyny Kucharskiej. Nasze ekspertki, gościnie i prowadzące spotkania z warsztatami to: Izabela Muther, Monika Wądołowska, Alicja Kuczyńska-Krata, Grażyna Lewandowska, HAnia Anna Świątkowska i Kamila Karpińska.

Fot. Jacek Jatkowski

Zza kulis dodam, że w filmowaniu, czy montażu jestem amatorką i kompletnie nie zdawałam sobie sprawy, na co się porywam. Jestem ogromnie wdzięczna, że zostałam obdarowana przez Maćka sprzętem, który był w stanie unieść ilość materiału do montażu. Dzięki temu możecie wyobrazić sobie, przypomnieć sobie, a może trochę poczuć, jaka atmosfera panowała na zajęciach, a przede wszystkim zobaczyć, co robiłyśmy na spotkaniach.

Jestem również wdzięczna sobie, że mimo różnych przeciwności – wytrwałam. Wiele razy mogłam zarzucić pomysł, bo przykładowo nie miałam operatora ani czasu na powtórki narracji do filmu. Była tylko jedna taka szansa na nagranie. W tym czasie – każdy mógł wpaść, by zobaczyć wystawę i przerwać proces lub pomóc (jak Olga, która pomogła mi się rozkręcić – dziękuję😊). Na szczęście Jacek zgodził się, a może nawet bardziej odważył kręcić z ręki, bo tak szybciej i możecie oglądać, co razem zrobiliśmy, bez możliwości powtórek.

Fot. Jacek Jatkowski

W drugiej części filmu teoretycznie miałam łatwiej, bo mogłam coś ustawić, ale upał tego dnia był tak tropikalny, że miałam wrażenie odcięcia od mózgu. Rozmawiałyśmy z Grażyną Wasilewską-Prokopowicz dość swobodnie, bez scenariusza, znowu bez powtórek i szans na poprawki. Wybrałam moim zdaniem najlepsze fragmenty rozmowy. Uparłam się, że to będzie całość – opowieść o wystawie, o jej różnorodności, o projekcie Moje Ogrody, o fotografii, o tym, jakim może być dla nas terapeutycznym narzędziem.

Wiem, że sama bym tego nie zrobiła. Potrzebowałam razem, w zachowaniu odrębności i przenikaniu różnych światów. W zaufaniu do intuicji, w spokoju. Było szybko, to prawda, ale za to w tym rozsławionym flow. Wernisaż był jak święto, takie wymarzone urodziny, i inne celebracje, których pragnęłam, a jakoś mnie omijały. Byli Bliscy, Gościnie i Goście, były niespodzianki, były tańce i bąbelki, radość, wzruszenie, pewność i lekkość. Nie chowałam się za plecami innych. Stałam na środku. Razem. Widoczna. Obecna.

Fot. Jacek Jatkowski

Zapraszam do oglądania filmu „Ogród przemian – opowieści o twórczości”

Pomysł i realizacja: Katarzyna Czajkowska
Wystąpiły: Katarzyna Czajkowska, Grażyna Wasilewska-Prokopowicz, Joanna Ćwik, Grażyna Kucharska, Izabela Muther, Monika Wądołowska, Kamila Karpińska, HAnia Anna Świątkowska, Grażyna Lewandowska oraz Uczestniczki warsztatów, Gościnie i Goście wernisażu, czy oprowadzania po wystawie
Kamera: Katarzyna Czajkowska, Jacek Jatkowski, Mirosław Dutkiewicz, Paweł Giba
Zdjęcia: Katarzyna Czajkowska, Grażyna Wasilewska-Prokopowicz, Jacek Jatkowski, Iwona Marek, Joanna Ćwik

Portret z Duszą
Wystąpiła: Monika Kożuch
Wianki: Joanna Ćwik
Makijaż: Marta Kozioł

Drewniane ramy: Jan Jatkowski

Podziękowania

Dziękuję Wszystkim, którzy wierzyli w projekt MOJE OGRODY-WEWNĘTRZNE METAMORFOZY. Kibicowali i wspierali moje działania. Dotarłam do tego miejsca dzięki Wam! Razem można zdecydowanie więcej.

Dziękuję mojej Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom Fundacji i Galerii Metamorfozy, życzliwym duszom, które spotkałam na mojej drodze i tym, którzy dali mi lekcje.

Dziękuję osobom, które fotografuję oraz uczestniczkom i uczestnikom warsztatów, które prowadzę.

Katarzyna Czajkowska